Zde→prosím o hlásky pro Sofie,kdo dá hlasek stačí napsat na blog a oplatím!
Zde→můj druhý blog
Zde→spřáteluju
Zde→reklamy
Kopíruj jen s mou ikonkou→

Handicapované kočky

13. dubna 2011 v 12:16 |  Péče a zdraví koček

Handicapované kočky

I naši kočičí miláčci se mohou dostat do obtížných životních situací, které vedou k určitému zdravotnímu handicapu. Projde-li si vaše kočička těžkým úrazem nebo onemocněním, ze kterého plynou zdravotní problémy a má třeba i viditelnou vadu na kráse, neměli bychom ji kvůli tomu opustit a zradit. Naopak, zvíře nás v těchto těžkých chvílích potřebuje více než kdykoliv předtím. Handicap na těle totiž rozhodně neznamená handicap na duši a kočička se zdravotními problémy vás navíc odmění obrovskou dávkou vděčnosti a lásky.

Je to vždy smutný příběh, co nás chytí za srdce. Ať už se jedná o vrozené vady nebo o neúplné uzdravení po těžkém úrazu či nemoci. Za handicapy můžeme považovat ochrnutí, ztíženou pohyblivost končetin, postižení očí a uší (vedoucí v krajních případech až ke slepotě a hluchotě), amputace některých částí těla, atd. Pokud kočička svým handicapem nijak netrpí a i přese všechno si v rámci možností užívá svého života a vaší společnosti, pak vůbec není nutné zvíře vyřadit z našeho života. Je třeba se však připravit na určitá specifika, která život s handicapovanou kočkou přináší.

Finanční náklady

Někteří majitelé mají obavy z přílišných finančních nákladů na léčení handicapované kočky, a proto mnoho nemocných či raněných koček často končí na ulici nebo ve veterinárních ordinacích s žádostí o utracení. Některé kočky jsou bohužel utráceny i třeba kvůli zlomené noze, a to včetně mladých zvířat, kdy je šance na úplné vyléčení relativně vysoká. Již při pořizování kočičky je proto důležité zvážit i takovéto případné problémové situace, neboť zdravotní problémy se u koček mohou vyskytnout kdykoliv a v kterémkoliv věku. Leckdy se náklady na léčbu vyšplhají do řádu tisíců a i na takovou možnost musí být zodpovědný majitel zvířete připraven.

Kočky s dočasným handicapem

Ve šťastnějším případě je handicap kočky pouze dočasný. Jedná se zejména o dočasné stavy po operaci, úrazu nebo onemocnění a existuje vysoká pravděpodobnost, že se zvíře plně uzdraví. Každý zdravotní problém je sice individuální, ale obecně platí, že bychom měli kočku důsledně kontrolovat a hlídat, zda se její stav zlepšuje. Kočka by měla být udržována v klidu a teple a mít dostatek vody a potravy, pokud veterinář nedoporučí jinak. Po operacích je možné použít tzv. ochranné plátěné oblečky, které nabízejí některé specializované obchody a které např. chrání operační ránu před úporným kočičím olizováním, které by mohlo poškodit stehy.

Slepé kočky

Vrozené vady nebo zanícené a neléčené oči koťat po porodu mohou vést ke slepotě nebo k tomu, že kočky očima vnímají pouze intenzitu světla. Chování slepých koček může být samozřejmě různé dle povahy zvířete, ale je možné obecně zaregistrovat, že se kočky pohybují pomaleji, okolní prostředí důkladně zkoumají čichem a hmatovými vousy (viz článek K čemu slouží hmatové vousy u koček) a neběhají příliš rychle. Pokud slepá kočka vyskakuje na nějaký předmět, musí ho buď perfektně znát nebo si předmět nejprve pečlivě ohmatá předními tlapkami.

Slepé kočky bývají často v kolektivu koček méně průbojné. Ostatní kočky, psi či jiná zvířata mohou rychle považovat za nebezpečí a bránit se syčením. Vzhledem ke své zranitelnosti by měla nevidomá kočka zůstávat v bezpečí stěn vašeho bytu či domu nebo na zasíťovaném balkoně nebo terase. Nedoporučuje se často přemísťovat kočičí pelíšky, misky a jiné příslušenství. Doporučují se zvukové hračky (např. hračky s rolničkou).

Hluché kočky

Hluchota koček je často způsobena stářím nebo nemocemi. U bílých modrookých koček jsou zaznamenány i případy hluchoty vrozené. S ohluchnutím se kočky relativně dobře vyrovnávají a v bytě žijí zcela bez problémů. Bývají taktéž vyrovnanější a klidnější, neboť nejsou stresovány hlukem domácnosti. Komunikace s hluchými kočkami probíhá poněkud odlišně, ale jinak zde není příliš rozdílů od zdravých koček.

Kočky se sníženou pohyblivostí

Pokud se kočička pohybuje po předních tlapkách a zadní tahá za sebou, s největší pravděpodobností po ní musí majitelé také uklízet výkaly, neboť zvíře nebude ovládat vyprazdňování. Takto postiženou kočku je proto třeba často mýt a udržovat v čistotě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

líbí se ti muj blog?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama